زنت دستگاهی است که ساختار آن از دو قسمت اصلی سیستم خنک کاری همان کولر آبی و یک قسمت گرمایشی که متشکل از یک کویل گرمایشی می باشد، طراحی شده است. زنت یک سیستم بسیار ساده می باشد که برای تهویه مطبوع ساختمان های مسکونی، اداری، ساختمان های تجاری و کارگاه های صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. مکانیزم عملکرد زنت در فصل گرما همانند کولر های آبی از فرایند سرمایش تبخیری بهره می گیرد و همچنین در فصل سرما مانند یک هواساز از یک کویل گرمایشی جهت گرمایش استفاده می شود.
زنت برای تامین سرمایش و گرمایش  منازل مسکونی ،محیط های عمومی و صنعتی در مناطق خشک و معتدل قابل استفاده می باشد.
در مناطق شرجی معمولاً از سیستم تبخیری امکان استفاده وجود ندارد. این دستگاه به صورت عمودی یا افقی به نسبت فضا یا مکان نصب کارفرما قابل طراحی و تولید می باشد.
اجزا دستگاه زنت::

 • فن دمنده:فن مورد استفاده در سیستم زنت معمولا از فن های دوبل فوروارد یا همان فن کولری استفاده می شود که می توان حجم هوای زیادی را به درون کانال های خروجی منتقل کند.
 • پمپ سیرکولاسیون:با استفاده از یک پمپ سیرکولاسیون یا به اصطلاح پمپ کولری در دستگاه زنت، آب از تشتک به پد های سلولزی انتقال می یابد. پروانه و شافت این پمپ درون آب بوده و موتور آن بیرون از آب قرار می گیرد.
 • نازل های آب:با استفاده از یک کلکتور در دستگاه زنت، آب از چند راه به سمت پد های سلولزی می رسد و نازل های روی پد به صورت V شکل دارای تعداد زیادی سوراخ می باشد تا آب به صورت یکنواخت روی پد های سلولزی جریان داشته باشد.
 • پدهای سلولزی:پد سلولزی در دستگاه زنت یک صفحه ۷ الی ۱۰ سانتی متر دارای موج در اندازه های مختلف که جنس آن معمولا از کاغذ گرافت می باشد. راندمان پدهای سلولزی نسبت به پوشال بیشتر بوده و طول عمر بیشتری دارند.
 • دریچه ورودی هوا: هوای مورد نیاز دستگاه زنت از دو حالت مختلف هوای تازه و هوای برگشتی تامین می گردد.
 • کویل گرمایشی:جنس کویل ازلوله های مسی با فین بوده که معمولادر پشت فن در دستگاه زنت قرار می گیرد.

عملکرد و ساختمان دستگاه زنت
دستگاه زنت یک سیستم دو منظوره سرمایشی و گرمایشی می باشد که سرمایش آن همانند کولر آبی از سرمایش تبخیری می باشد و نحوه عملکرد آن به این گونه می باشد که آب سیستم لوله کشی شهری به دستگاه متصل می گردد و وارد تشتک می شود سپس با استفاده از یک پمپ سیرکولاتور یا همان پمپ کولری آب از تشتک مکش شده و به کلکتور نازل ها می رسد. آب به صورت یکنواخت توسط نازل ها بر روی پد سلولزی جاری شده و به صورت لایه های نازک در سطوح آن پخش می شود همین امر سبب شده است هوای تازه توسط فن داخل دستگاه زنت از محیط اطراف دستگاه مکش شود. هوای تازه با عبور از پد سلولزی وارد محفظه دستگاه می شود. عبور هوا از بین لایه های نازک پد سلولزی که توسط آب مرطوب شده است، موجب می گردد هوای ورودی طی فرآیند سرمایش تبخیری، گرمای خود را از دست داده و دما کاهش یابد.
همچنین در فصل زمستان دریچه ورود هوای تازه کاملا بسته می شود و هوای برگشتی توسط کانال برگشت، وارد محفظه دستگاه می شود. آب گرم از طریق موتور خانه وارد کویل گرمایشی دستگاه زنت شده و با عبور هوا از بین فین های کویل گرمایشی دمای هوا بالا رفته و هوای گرم، وارد کانال رفت جریان می یابد. در صورت لزوم می توان در زمستان از هوای تازه نیز استفاده نمود. در دستگاههای زنت می توان از انواع فیلتر های مخصوص جهت تصفیه هوای ورودی استفاده کرد که معمولا از فیلتر های فلزی بیشتر استفاده می شود. سیستم رطوبت زنی در دستگاه های زنت طبق سفارش انجام می گیرد.
بسیاری از کاربران خواستار این هستند که، عملکرد و ساختمان دستگاه زنت را با ایرواشر و کولر آبی مقایسه کنند در پاسخ به این خواسته باید گفت که تفاوت زنت با کولر آبی وجود یک کویل در داخل زنت است که در فصل زمستان نیز قابل استفاده می باشد .در ارتباط با ایرواشر نیز باید گفت تفاوت این محصول با دستگاه زنت افزایش رطوبت موجود در هوا توسط آبپاش می باشد.
مزایای دستگاه زنت

 • قیمت ارزان نسبت به سیستم های مشابه مانند هواساز، روف تاب پکیج
 • دو منظوره بودن سیستم به صورت سرمایشی و گرمایشی و استفاده به صورت چهار فصل
 • وزن و ابعاد کوچکتر نسبت به سیستم های مشابه مانند روفتاب پکیج و ایرواشر
 • نصب و راه اندازی آسان
 • تامین هوای تازه و ایجاد فشار مثبت
 • توزیع هوای سرد و گرم به صورت یکنواخت و جریان ملایم و گردش هوا
 • حذف لوله کشی برای رادیاتور یا فن کویل
 • مصرف انرژی پایین نسبت به سیستم های هواساز یا چیلر به دلیل نداشتن کمپرسور

قابلیت رطوبت زنی در فصل سرما

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *