هواساز دستگاهی برای تامین هوای مطبوع و سالم با دستیابی به دما و رطوبت مناسب است که در مسیر چیلر و بویلر قرار می گیرد.
هواسازهای هایژنیک یک مدل اختصاصی برای مکان های حساس مثل بیمارستان ها، مراکز دارویی و حتی فضاهای صنعتی خاص هستند و از نظر پروفیل ، فن ، استراکچر، فیلتراسیون و … ساختار متفاوتی نسبت به هواسازهای صنعتی دارند . سیستم هواساز هایژنیک به همراه دستگاه های سرمایشی مانند چیلر یا دستگاه های گرمایشی مانند بویلر مورد استفاده قرار می گیرد زیرا هواساز دستگاه تولید کننده حرارت و برودت نیست بلکه فقط دستگاه توزیع کننده هوای سرد و گرم است.  به این مفهوم که آب در چیلر سرد و در بویلر گرم شده و با پمپ به کویل های (لوله های مسی فین دار) هواساز پمپاژ می شود. سپس با استفاده از یک فن ، هوای تازه از اطراف کویل ها (لوله های مسی فین دار) دمیده شده و در اثر برخورد هوا با سطح سرد یا داغ کویل ها، هوا خنک یا گرم می شود.
عمل فیلتر نمودن هوا معمولا قبل از کویل ها انجام می شود تا علاوه بر ایجاد هوای پاک از تجمع ذرات معلق و رسوب روی کویل ها جلوگیری شود.
در این نوع  هواساز، تا حد امکان زوایای ۹۰ درجه ، درز وهر بستری که قارچ و باکتری می تواند رشد کند از بین می روند. همچنین ذرات موجود در هوا به نسبت استاندارد فضای کلین روم ( اتاق تمیز )  توسط فیلترهای هواساز هایژنیک فیلتر و به حد استاندارد می رسند.
استفاده از محفظه و لامپ ماورای بنفش نیز یک اقدام دیگر در جهت پاکسازی هوای خروجی در هواساز هایژنیک محسوب می شود ، در واقع مهمترین تفاوت هوارسانهای هایژنیک با سایر هوارسانها ، کیفیت و مشخصات هوای خروجی می باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *